Závěsný kuželník (ruský kuželník), který nepatří mezi paralympijské sporty se podle upravených pravidel České federace Spastic Handicap (ČFSH) pro spasticky a tělesně postižené sportovce těší velkému zájmu sportovců bez rozdílu postižení.

Po posledním kole je vyhlášen Mistr ČR v družstvech. Družstva jsou rozdělena do první, druhé a třetí ligy podle výkonnosti. Poslední 4. kolo je odehráno jako MČR jednotlivců bez rozdílu v které lize sportovec hraje.

Tento sport se podle upravených pravidel hraje v sedě, buď ze židle, nebo z invalidního vozíku.

Každé družstvo je složeno ze 4. hráčů a v každém kole se nejhorší výsledek škrtá. Kolo je složeno z dvaceti hodů do plných (před každým hodem se všechny kuželky staví na základní desku a dvaceti hodu – dorážek, shozené kuželky se odebírají a po poslední shozené kuželce se opět všechny staví na základnu). Podle shozených kuželek se zapíše do tabulky co kuželka to bod, viz pravidla ČFSH.

Do roku 2006 se tyto soutěže hrály způsobem, každé kolo mělo svého pořadatele a hrálo se 4krát do roka v různých městech V ČR. O roku 2007 se soutěž odehrává na čtyři kola, ale pořadatel pořádá vždy dvě kola v návaznosti na sebe (sobota a neděle). Od roku 2011 je tato soutěž pouze ve dvou hracích dnech.

První zmínka v našem sportovním oddíle se datuje rokem 2004 a 2005 se jmény Miroslav Vajgl, František Malec, Jan Houdek, Jan Coufal a dalšími sportovci byli Petr Gottlieb, Míša Charvátová , Jan Berka a Bohumír Dvořák. Rok 2006 byl pro sportovní klub velice úspěšný. Družstvo ve složení Petr Gottlieb, Jan Coufal, Míša Charvátová, Bohumír Dvořák a Jan Berka účastníci 3. ligy po celkovém součtu obsadili přední místa a v jednotlivcích se stal Mistrem ČR Petr Gottlieb, na stupních vítězů ho doprovodil Jan Coufal na třetím místě.

V roce 2007 se družstvo ve stejném složení ukázalo ve skvělém světle a v 3. lize se opět umístnili na předních místech. V roce 2007 byla v Teplicích vyhlášena v rámci MČR na 3. místě jednotlivců Míša Charvátová v kategorii ženy.

Rok 2008 a skvělý nástup družstva Autocolor Velké Meziříčí ve stejném složení znamenalo po prvních dvou kolech vedení ve 3. lize z velkým náskokem. Třetí a čtvrté kolo v Nové Pace, ale pro velkomezeříčské nedopadlo dobře. V konečném součtu ze čtyř kol družstvo Autocolor obsadilo 2. místo o pět kuželek, a tak se opět neprobojovalo do 2. ligy. V tomto roce ani v jednotlivcích nezaznamenal klub z Velkého Meziříčí oslnivých výsledků.

Od roku 2009 se v tomto sportu začalo trénovat v tělocvičně ZŠ v Novém Veselí pod dohledem Stanislava Merunky a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Po prvních dvou odehraných kolech v Jánských Lázních si velkomezeříčské družstvo upevnilo vedoucí pozici.

V podzimní části v Nové Pace si družstvo náskok udrželo a po čtyřech rocích ve 3. lize vybojovalo postup. Ve čtvrtém kole , které je součástí Mistrovství ČR jednotlivců patřil k oporám družstva Bohumír Dvořák, ten si po zásluze odvezl z Nové Paky i Titul MČR pro rok 2009.

   
© HSCVM