První zmínka o atletech sportovního klubu je spojena se jmény Jana Necidová z Uhřínova, Jan Coufal z Černé u Měřína a František Malec z Laviček.

V roce 2004 vstoupil do atletických disciplín Petr Gottlieb z Velkého Meziříčí a Míša Charvátová z Vídně. Tito atleti ještě bojovali pod hlavičkou TJ ÚSP BRNO.

Od února 2005, a osamostatnění sportovního klubu ve Velkém Meziříčí se rozšířila i základna atletů. Tomuto sportu se začali věnovat Jiří Skryja a Staník Merunka a hned od prvních soutěží dali na atletických stadiónech tito mladíci o sobě vědět. V témže roce začal soutěžit i Bohumír Dvořák, ze Žďáru nad Sázavou.

Atleti se účastnili soutěží pořádané Českou federací Spastic Handicap (ČFSH) pořádané na jaře v Brně na stadiónu ČVUT Pod Palackého vrchem, v měsíci červnu MČR v Bílině a podzimní atletika koncem září též v Bílině.

Mimo tyto soutěže probíhala mezi sportovníma kluby i soutěž Atletická liga , která má 5. kol a i vítězové této soutěže se na konci roku vyhlašují. Každý atlet je sportovní komisí zařazen dle druhu postižení do určité třídy a výkon atleta se pak přepočítává koeficientem podle tabulek na body.

Atleti z Velkého Meziříčí si z každé soutěže odvezli několik sad medailí. Mezi nejlepší patří Bohumír Dvořák několikanásobný Mistr ČR v hodu oštěpem a diskem, do svých disciplín zařadil i vrh koulí, na stupních vítězů se pravidelně objevovali Petr Gottlieb a Jan Coufal oba hod oštěpem a diskem, Jan Coufal je jeden z nejrychlejších v jízdě na 100 m vozík.

Jiřík Skryja v hodu míčkem a vrhu koulí jako starší žák i dorostenec vybojoval na soutěžích několik umístnění na stupních vítězů, od 15. let zařadil do své disciplíny i hod oštěpem a za své výkony byl zařazen do kádru České reprezentace.

Míša Charvátová patří také ve svých disciplínách vrh koulí její hlavní disciplína , hodu míčkem vždy na stupně vítězů ve své třídě postižení. Od 15. let zařadila do své disciplíny i hod diskem a oštěpem a i v těchto disciplínách si nevede špatně. I Míša byla zařazena do širšího kádru České reprezentace ve vrhu koulí. Ve všech těchto disciplínách je ve své třídě držitelkou národních rekordů.

V létech 2005 - 2009 se atletických soutěží účastnili ještě v dresech HSCVM L. Vaverka ve vrhu koulí i on si odvezl z několika soutěží umístnění na stupních vítězů, F. Malec hod kuželkou a jízdě na 100 m Petra (tříkolka) v těchto disciplínách závodil i Z. Herman, dále J.Antonín v hodu oštěpem, P. Šalamoun hod diskem oštěpem a vrhu koulí, atletiku zkoušel i Z. Majzlík z Borů, v hodu oštěpem a diskem, J. Berka z Křeptova hod kuželkou, J. Majo hod oštěpem, diskem a vrhu koulí i on několikrát vystoupil na stupně vítězů a největšího úspěch dosáhl v roce 2009 kde vybojoval titul MČR ve vrhu koulí. M. Blažková (Majo) vrh koulí a hod diskem a také Magda si odvezla medaile za stupně vítězů, především ve vrhu koulí.

Rok 2009 byl poslední rok, kdy tělesně postižení sportovci bojovali o titul MČR společně se sportovci s centrálním postižení.

Naše sportovní organizace ve Velkém Meziříčí je zaregistrována pod ČFSH a tato federace pořádá MČR po sportovce s centrální poruchou hybnosti.

Většina naších atletů má tělesné postižení a pro tyto atlety zajišťuje MČR jiný svaz.

   
© HSCVM